erkan oğur | müzik sözlük
1954 yılında Ankara'da doğan, müzikleriyle hem ülkemizde hem de dünyada çığır açan, gece yolculuklarında dinlenmesi tehlikeli bir etki yaratan eşsiz bir müzisyen olan Erkan Oğur'un sanat yolculuğu, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü'nde başlamış ve sonrasında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi Bölümü'ne uzanmıştır. Münih Üniversitesi Fizik Bölümü'nde de eğitim görmüş bir sanatçı olarak, "fretless" albümü Avrupa'da yılın en yaratıcı albümü seçilmiş ve Türkiye'de "Bir Ömürlük Misafir" adıyla yayımlanmıştır. Erkan Oğur aynı zamanda, 1976 yılında "perdesiz gitar" olarak bilinen "fretless guitar"ı icat eden ilk kişidir.

Erkan Oğur'un müzikal dehasını anlamak gerçekten büyük bir keyif. Bir konserinde canlı performansını deneyimleme şansım olmuştu ve sahnedeki performansı gerçekten olağanüstüydü.

Ayrıca, bir röportajında müziğin kaydedilmesinin yanlış olduğunu savunarak kaydedilen müziklerin öldüğünden bahsetmişti. Bu görüşü biraz tuhaf bulsam da, bir açıdan da anlamak mümkün.

(bkz:perdesiz gitar)
erkan oğur'un mor dağlar eserini dinlemeyen birisi acı çekiyorum demesin. ilk dinlediğimde gözüm kararmıştı. şarkının gerçekten büyüleyici bir etkisi var. bitene kadar hayata dair her şeyi sorgulamaktan başka bir şey gelmiyor elinizden.
erkan oğur bir gün bir stüdyoda oturmaktadır. içeri sırtında gitarıyla genç bir kız girer, erkan oğur'u tanımaz. heyecanla sorar:

- siz de mi gitar öğrencisisiniz?
- ömür boyu.