Müzikofili | müzik sözlük
Kişilerin fizyolojik yapılarında beyin etkileşimli olarak yaşadıkları bir durumun nörolojik olarak yol açtığı müzikle bağlantılı olgulardır.

(bkz:Müzik kaynaklı epilepsi)

Oliver Sacks, Müzikofili adlı kitabında kırk iki yaşında olan ve New York eyaletinde bir ortopedi cerrahı olan Tony Cicoria adlı hastasından bahseder. Cicoria, kendisini bir yıldırım çarpması sonucunda ölümden dönmüş ve önceki hayatına kıyasla müziğe aşırı ilgi duymaya başlamıştır.

Birdenbire ortaya çıkan piyano müziği dinleme tutkusu onu müzik kayıtlarına yönlendirdi, piyanist Vlademir Ashkenazy'nin Chopin'in en sevilen eserlerini yorumladığı bir kayda fena tutuldu. Artık sadece Chopin'in eserlerini çalmayı öğrenmeye uğraşması yetmiyor, zihninde sürekli akan müziğe şekil vermek, aklındaki notaları piyanoda çalmak, kağıda dökmek için de mücadele etmesi gerekiyordu. Cicario piyano alıştırmaları yapmaya, besteleri üzerinde çalışmaya devam etti. Notasyon hakkında kitaplar edindi ve kısa süre sonra bir müzik öğretmenine ihtiyacı olduğunu anladı. (Oliver Sacks, Müzikofili)
Bazı nörolojik tedavi süreçlerinde, hastalarda müzikofili gelişebiliyor. Özellikle demans hastaları için müzik bir gereksinim halini alıyor.

(bkz:amüziya hastalığı)