tarihin ilk "dissleşmesi" | müzik sözlük
Beatles dağıldıktan sonra, grubun kurucu üylerinden Paul McCartney'nin 1971'de çıkarttığı 'RAM' albümü, büyük yankı uyandırdı. Bazı müzik otoritelerine göre albümdeki "Too Many People" ve "3 Legs" parçaları, grubun diğer kurucu üyesi John Lennon'a ithafen yazılmıştı ve içinde John'a karşı ağır ithamlar içeriyordu. Paul McCartney, iddiaları yalanladı.
Aynı yılın sonbaharına doğru, John Lennon'ın sansasyonel albümü "Imagine" piyasaya çıktı. Müzikseverler bir kez daha şoka uğramış olacaktı. Çünkü albümdeki "How Do You Sleep" parçası düpedüz Paul'a yazılmıştı! Öyle ki şarkının sözlerindeki "The only thing you done was yesterday. And since you're gone you're just another day" kısmı açıkça,
Paul'un yazıp bestelediği ve grubun "Help" albümünde bulunan "Yesterday"e yönelikti. Ayrıca şarkıdaki "Those freaks was right when they said you was dead." kısmı da 'paul is dead' olayına bir göndermeydi.
Şarkının ilk satırları olan "So Sgt. Pepper took you by surprise" kısmı da ayrıca, grubun en başarılı albümlerinden biri olan Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'e Bir gönderme idi. Çünkü John bu albümün kayıt, düzenleme ve yayın alanlarına, Paul'un 'patronca' bir tavırla fazlaca dahil olduğundan çokça şikayetçiydi. Ayrıca, şarkının stüdyo kaydında lead gitarları George Harrison'un çalması da grubun dağılma aşamasında neler olduğunu anlamamıza biraz daha yardımcı oluyor. Sonuçta, elimizde iki eski dostun birbirlerine iğneleyici ithamlarla yazdığı 2 şarkı var. Buna tarihin ilk dissleşmesi denmez mi şimdi?